znajdź nas na Google+
znajdź nas na Facebooku

Copyright © 2017   eZdrowie24.pl

Copyright © 2017   eZdrowie24.pl

Stopy stanowią podporę ludzkiego ciała. Człowiek stawia przeciętnie około 10 tysięcy kroków dziennie, a w ciągu całego życia przemierza nawet 180 tysięcy kilometrów – więcej, niż potrzeba, by czterokrotnie okrążyć kulę ziemską!

 

Stopy stanowią naszą podporę, to na nich spoczywa i przemieszcza się ciężar całego ciała. Jako istoty dwunożne mamy najmniejszą podstawę podparcia. Połowa ciężaru ciała opiera się na tylnej części kości piętowej - guzie piętowym, a reszta ciężaru na kościach śródstopia i palcach. To jak stoimy na stopach ma ogromny wpływ na stawy kolanowe, biodrowe oraz cały kręgosłup.

 

Stopa posiada zdolność zarówno utrzymania ciężaru ciała, jak i dostosowywania się do zmian podłoża, obciążenia i ruchów. Te właściwości zawdzięcza układowi więzadeł oraz mięśni zwanych stabilizatorami stopy. Za stabilizację bierną stopy odpowiada układ więzadłowo - torebkowy, który jest tak jakby "resorami" rozciągającymi się pod wpływem ucisku i powracającymi do stanu wyjściowego dzięki swym właściwościom. Czynną stabilizację stopy gwarantuje sprawny układ mięśniowy. Jego działanie polega na wykonywaniu odpowiednich ruchów oraz na stabilizacji stopy podczas obciążenia i chodu.

 

Wady stopy rozwijają się w następstwie dysproporcji pomiędzy wytrzymałością mięśni i aparatu więzadłowo - torebkowego a ich obciążeniem. Dysproporcje te są spowodowane głównie przez:

 

  • obniżenie napięcia i siły mięśni – spowodowane np. chorobami mięśni (miastenia, dystrofia mięśniowa), schorzeniami neurologicznymi lub ogólnym wyczerpaniem organizmu (np. w ciężkiej chorobie);

 

  • otyłość i nadwagę;

 

  • zaburzenie krążenia krwi w obrębie kończyny dolnej (np. żylaki);

 

  • długotrwałe unieruchomienie kończyn dolnych;

 

  • przeciążenie stóp długotrwałą pracą lub przebywaniem w pozycji stojącej.

 

 

Czego nie lubią nasze stopy?

 

Codziennie nasze stopy narażone są na różne czynniki, które mają niekorzystny wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie. Przy długotrwałym oddziaływaniu mogą prowadzić do schorzeń i deformacji stóp oraz dysfunkcji stawów kończyn i kręgosłupa. Do podstawowych czynników mających ogromny wpływ na nasze stopy należą:

 

  • twarde podłoże - fizjologicznie stopa przystosowana jest do chodzenia po miękkim podłożu, czyli po ziemi, a nie po twardych chodnikach czy asfalcie. Wyrównane utwardzone podłoża  spowodowały, że naturalne możliwości stóp nie są w pełni wykorzystywane. Pod ich wpływem nasze stopy słabną,  mogą zmienić geometrię, co z kolei prowadzi do stanów zapalnych powięzi podeszwowej, płaskostopia czy nawet dyskopatii kręgosłupa.

 

  • źle dobrane obuwie -  unieruchomienie stopy w bucie powoduje, że stawy nie mogą wykonać pełnego zakresu ruchów, mięśnie nie pracują prawidłowo, słabiej krąży krew, co sprzyja powstawaniu obrzęków i żylaków. Nieodpowiednie obuwie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszych stóp i całego organizmu.

 

  • wysokie obcasy - z pewnością nie są stabilną podporą dla naszego ciała. Gdy chodzisz, w naturalny sposób odbijasz się z pięty. Na zbyt wysokich obcasach ten proces jest zaburzony, wtedy każdy krok to odbicie się z palców, siły w stopie rozkładają się wbrew fizjologii i powstają przeciążenia. Powoduje to nacisk na śródstopie, zapadnięcie naturalnych łuków stopy, nadmierne zgięcie podeszwowe, w konsekwencji mikro urazy stawów, więzadeł a w dalszej perspektywie kości. Ścięgno Achillesa stopniowo staje się coraz krótsze, następuje skrócenie mięśni łydek. Zakres ruchu stopy jest mniejszy i łatwo wtedy o kontuzję, skręcenie, a nawet złamanie nogi. Wysokie obcasy mają zły wpływ również na kręgosłup, wymuszając przyjmowanie pozycji, w której pogłębia się lordoza lędźwiowa.

 

  • niewygodne buty - ranią nasze stopy kosztem wyglądu. Ciasne, niedopasowane obuwie, niezależnie od wysokości obcasów, jest przyczyną deformacji stóp, zwiotczenia mięśni, ściśnięcia kości. Wszystko to zaburza prawidłową biomechanikę ciała, prowadzi do płaskostopia, koślawości stóp i kolan oraz powoduje skrzywienia i bóle kręgosłupa.

 

  • praca w pozycji stojącej - nasz organizm nie jest przystosowany do długiego stania. Fizjologicznie jest stworzony do dynamicznego poruszania się i częstych zmian pozycji. W pracy stojącej cały ciężar ciała opiera się na stopach. Prowadzi to do przeciążenie stawów kończyn i kręgosłupa oraz niekorzystnie wpływa na krążenie żylne.

 

Dbajmy o stopy bo służą nam przez całe życie!

 

    

10 kwietnia 2017

Zdrowe stopy - podporą ciała

buty Oxypas i Suecos, obuwie medyczne i zawodowe

SPRAWDŹ OFERTĘ

SKLEP

 

 

sklep@ezdrowie24.pl