znajdź nas na Google+
znajdź nas na Facebooku

Copyright © 2017   eZdrowie24.pl

Copyright © 2017   eZdrowie24.pl

Nietrzymanie moczu (NTM) to jeden z bardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa. Występuje w każdym wieku i u obydwu płci. Zagrożenie NTM jest jednak większe u kobiet i rośnie wraz z liczbą ciąż i porodów. Pojawieniu się nietrzymania moczu sprzyjają również: otyłość, menopauza, przewlekłe zaparcia oraz przebyte operacje ginekologiczne. U mężczyzn NTM zwykle związane jest z chorobami gruczołu krokowego i ich leczeniem chirurgicznym.

 

Bezpośrednią przyczyną nietrzymania moczu w większości przypadków jest nieprawidłowa praca mięśni dna miednicy mniejszej (tzw. mięśni Kegla), odpowiedzialnych za utrzymanie moczu w pęcherzu moczowym. Przywrócenie i zapewnienie odpowiedniego napięcia mięśni Kegla pozwala na lepsze kontrolowanie pęcherza moczowego oraz znacząco poprawia jakość życia.

 

W początkowej fazie leczenia nietrzymania moczu kluczowe znaczenie odgrywa fizjoterapia. Ze względu jednak na specyfikę ćwiczeń i formę prowadzenia terapii, wizyta w gabinecie terapeuty może być mało komfortowa dla pacjenta. Idealnym rozwiązaniem są pomoce oraz urządzenia, które umożliwią pacjentowi samodzielne stosowanie terapii w zaciszu domowym.

 

Ćwiczenia mięśni Kegla

 

Najbardziej zalecaną i stosowaną w pierwszej kolejności metodą poprawy stanu mięśni Kegla u kobiet jest samodzielne wykonywanie przez pacjentkę odpowiednich ćwiczeń, polegających na kontrolowanym skurczu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Do ćwiczeń tych wykorzystać można:

 

  • stożki dopochwowe - bardzo proste w użyciu. Wykorzystują naturalny odruch mięśni do wykonania skurczu i pozwalają na stopniowe podwyższenie ich sprawności - napięcia podstawowego - tonusu, poprzez stopniowe zwiększanie obciążenia. Stosowane na co dzień dają widoczne efekty w 12-20 tygodni.

 

  • trener pneumatyczny - proste urządzenie elektroniczne z sondą  dopochwową, w formie silikonowego balonika pompowanego powietrzem. Proste komunikaty na ekranie urządzenia prowadzą pacjentkę przez cały cykl ćwiczeń. Wizualizacja efektów ćwiczeń (tzw. biofeedback) oraz ciągły pomiar siły skurczu motywują do dalszego treningu. Dzięki pomiarowi siły skurczu urządzenie pozwala na kontrolowanie efektów terapii.

 

 

Elektrostymulacja

 

Do wzmacniania mięśni Kegla można również wykorzystać elektrostymulację. To niezwykle skuteczny rodzaj terapii, a jej efekty widoczne są już po kilku tygodniach. Metoda ta jest szczególnie polecana przy znacznym osłabieniu lub porażeniu mięśni, gdzie skurcz mięśni przy użyciu siły woli jest na ogół trudny do uzyskania. Jest to również jedyna metoda możliwa do stosowania.

 

Delikatne i specjalnie dobrane impulsy elektryczne pobudzają mięśnie dna miednicy do skurczu, zmuszając je do intensywnej pracy. Impulsy prądowe doprowadzane są do mięśni za pomocą specjalnej sondy dopochwowej (u kobiet) lub sondy doodbytniczej (u mężczyzn).

 

 

Pełną gamę produktów do terapii nietrzymania moczu znajdą Państwo w sklepie internetowym

 

05 kwietnia 2017

Fizjoterapia w leczeniu NTM

elektroterapia w nietrzymaniu moczu NTM, elektrostymulacja mięśni Kegla

SPRAWDŹ OFERTĘ

SKLEP

 

 

sklep@ezdrowie24.pl