znajdź nas na Google+
znajdź nas na Facebooku

Copyright © 2017   eZdrowie24.pl

Copyright © 2017   eZdrowie24.pl

Syndrom płaskiej głowy to stan, gdy tył lub bok główki niemowlęcia staje się płaski.

 

Pierwsze 3 miesiące życia dziecka to czas, kiedy główka niemowlęcia jest bardzo podatna na zniekształcenia i deformacje. Dzieje się tak dlatego, że miękkie kości czaszki dopiero się formują. Płaska główka niemowlęcia nie jest chorobą, ale jej konsekwencje mogą być poważne. Spłaszczenie główki może prowadzić do asymetrii budowy twarzy: nierówne ułożenie szczęki, przesunięcie poziomu uszu, oczu czy kości policzkowych itp.

 

Typy spłaszczeń główki

 

Rozróżniamy kilka rodzajów spłaszczeń głowy, występujących u niemowląt: 

 

1.   Wady ułożeniowe:

 

  • plagiocefalia - najbardziej powszechne, zwana również skośnogłowiem. Główka dziecka jest płaska tylko z jednej strony, co powoduje widoczną asymetrię.

 

  • brachycefalia - czasem nazywana krótkogłowością. Spłaszczony jest cały tył główki, a w efekcie cała główka się poszerza.

 

  • dolichocefalia - nazywana również długogłowością. Boczne spłaszczenie głowy, która wydaje się być dłuższa i węższa. Takie przypadki występują najczęściej u wcześniaków lub w wypadku zaklinowania się główki dziecka pod żebrami  w trakcie ciąży.

 

 

2.  Wady wrodzone:

 

  • kraniosynostoza - przedwczesne zarośnięcie się jednego lub wielu szwów czaszkowych przed narodzeniem lub w pierwszych miesiącach po porodzie. Następstwem zrośnięcia szwów czaszkowych jest najczęściej deformacja czaszki, ponieważ zrośnięcie przynajmniej jednego z nich powoduje to, że mózg rośnie w kierunku wolnym od ucisku.

 

 

Jakie są powody zniekształcenia główki?

 

Na syndrom płaskiej głowy składa się szereg czynników, które powodują zewnętrzny nacisk na główkę dziecka:

 

  • poród naturalny - główka dziecka, przeciskającego się przez kanał rodny, poddawana jest działaniu ogromnego ciśnienia co może prowadzić do ściśnięcia ruchomych kości czaszki.

 

  • kręcz szyi - pojawia się zazwyczaj jako skutek przechodzenia maluszka przez drogi rodne albo w wyniku nieprawidłowego ułożenie dziecka w łonie matki. Jednostronnie skrócone mięśnie szyi i karku sprawiają, że dziecko ma problem z odwróceniem główki w drugą stronę i podczas snu przyjmuje pozycję z główką obróconą na bok. Nawyk długotrwałego leżenia z główką na jednym boku najczęściej prowadzi do plagiocefalii.

 

  • układanie do snu w pozycji na plecach - to rekomendowana pozycja mająca zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (S.I.D.S). Liczba spłaszczeń główki wzrosła od momentu wprowadzenia takich zaleceń. Spanie w pozycji na plecach skutkuje bardzo dużym naciskiem na wciąż miękkie kości czaszki dziecka.

 

  • foteliki samochodowe, bujaczki i inne siedziska - układanie maluszków w fotelikach i bujaczkach powoduje bardzo duży nacisk na kości czaszki.

26 marca 2017

Płaska główka u niemowląt

poduszka dla niemowląt MIMOS

SPRAWDŹ OFERTĘ

SKLEP

 

 

sklep@ezdrowie24.pl